Home
Where Bluffton gets its news!

Viewer of the Week

Jennifer Demellweek

June 24, 2018

You are here

Bluffton swimmers on your mark!

28 Bluffton swimmers compete at BG; several personal records set

Bluffton swimmers’ results from Northwest Ohio YMCA-League Championships

Saturday and Sunday, March 10-11, 28 Bluffton swimmers competed at the Northwest Ohio YMCA-League Championships at Bowling Green State University. They competed with 792 swimmers from the Northwest Ohio league that includes 18 teams from lower Michigan and northwest Ohio.

All of these swimmers are on the Bluffton Sardines summer swim team, but for winter swim, they swim with the Lima YMCA Barracuda Team or the Putnam County YMCA. April Dorman of Bluffton is the head coach for the Lima team and Emily Broadman of Bluffton is one of the assistant coaches.  Bob Verb of Bluffton is one of the assistant coaches for Putnam.

Swimmers place in each event based on time. They acquire individual points for placing in the top-20 swimmers in each event. Their individual points go toward their team’s overall points. Teams finish based on total points received by swimmers. Swimmers with (PR) swam their fastest time of the season.

• Lima YMCA Team – Finished 2nd place overall

Jackson Bowlus, 9-10 boys, 63 total points for team
3rd place out of 12 - 200 Yard Medley Relay 2:31:99 (PR)
3rd place out of 60 - 50 Yard Freestyle :31:05
8th place out of 34 - 50 Yard Butterfly :39:04
9th place out of 78 - 100 Yard Free 1:10:78 (PR)
9th place out of 59 - 50 Yard Back :38:27 (PR)
2nd place out of 11- 200 Yard Free Relay 2:13:10

Allison Diller, 11-12 girls, 47 total points for team
2nd place out of 23  - 200 Yard Medley Relay 2:07:45 (PR)
8th place out of 71 - 100 Yard Individual Medley 1:14:85
14th place out of 58 - 50 Yard Butterfly :32:99
16th place out of 109 - 50 Yard Free :29:04
3rd out of 80 - 50 Yard Breast :36:25
2nd place out of 22 - 200 Yard Free Relay 1:56:08

Kari Diller, 8 and under girls, 67 total points for team
2nd place out of 20 - 100 Yard Medley Relay 1:20:13
8th place out of 92 - 25 Yard Free :17:11
10th place out of 73 - 25 Yard Butterfly :20:10
5th place out of  91 - 50 Yard Free :36:63
2nd place out of 85 - 25 Yard Back :19:04 (PR)
3rd place out of 20 - 100 Yard Free Relay 1:11:67

Xavier Diller, 9-10 boys, 53.5 total points for team
6th place out of  23 - 200 Yard Free 2:37:00 (PR)
3rd place out of 12 - 200 Yard Medley Relay 2:31:99 (PR)
9th place out of 46 - 100 Yard Individual Medley 1:27:02 (PR)
10th place out of 62 - 100 Yard Free 1:11:97 (PR)
11th place out of 45 - 50 Yard Breast :45:85 (PR)
2nd place out of 11- 200 Yard Free Relay 2:13:10

June Essinger, 9-10 girls, 33 total points for team
5th place out of 19 - 200 Yard Medley Relay 2:35:35 (PR)
14th place out of 63 - 100 Yard Individual Medley 1:24:65 (PR)
8th place out of 62 - 50 Yard Butterfly :36:01 (PR)
17th place out of 76 - 50 Yard Back :40:02 (PR)
14th place out of 72 - 50 Yard Breast :45:01 (PR)
6th place out of 19 - 200 Yard Free Relay 2:19:53 (PR)

Levin Essinger, 8 and under boys, 21 points for team
5th place out of  6 - 100 Yard Medley Relay 1:48:86
13th place out of 44 - 25 Yard Butterfly 22:78 (PR)
23rd place out of 50 - 50 Yard Free :43:74 (PR)
10th place out of 39 - 25 Yard Breast :25:05 (PR)
6th place out of 7 - 100 Yard Free Relay 1:38:22

Eli Lehman, 9-10 boys
49th place out of 60 - 50 Yard Free :47:43 (PR)
59th place out of 62 - 100 Yard Free 2:00:70 (PR)
44th place out of 59 - 50 Yard Back :54:04 (PR)
10th place out of 11 - 200 Yard Free Relay 3:19:50 (PR)

Jacob Lehman, 11-12 boys
29th place out of 32 - 200 Yard Free 3:26:52 (PR)
10th place out of 12 - 200 Yard Medley Relay 3:14:66
45th place out of 57 - 50 Yard Free :39:62
44th place out of 52 - 100 Yard Free 1:30:85 (PR)
45th place out of 55 - 50 Yard Back :49:47
11th place out of 13 - 200 Yard Free Relay 2:42:27

CJ McCall, 11-12 boys, 21 points for team
4th place out of 12 - 200 Yard Medley Relay 2:37:42
22nd place out of 32 - 100 Yard Individual Medley 1:31:64 (PR)
18th place out of 57 - 50 Yard Free :31:25 (PR)
17th place out of 52 - 100 Yard Free 1:10:96 (PR)
9th place out of 55 - 50 Yard Back :36:44 (PR)
6th place out of 13 - 200 Yard Free Relay 2:12:32 (PR)

Colton McGuire, 8 and under boys
42nd place out of 54 - 25 Yard Free :30:49
47th place out of 54 - 50 Yard Free 1:09:45
44th place out of 56 - 25 Yard Back :30:29 (PR)
28th place out of 39 - 25 Yard Breast :38:39 (PR)

Kailey McGuire, 8 and under girls
8th place out of 20 - 100 Yard Medley Relay 1:36:19
45th place out of 93 - 25 Yard Free :21:94
43rd place out of 91 - 50 Yard Free :48:48 (PR)
37th place out of 92 - 25 Yard Back :24:63 (PR)
7th place out of 20 - 100 Yard Free Relay 1:23:86

Logan Nussbaum, 13-14 boys, 18 points for team
5th place out of 6 - 200 Yard Medley Relay 2:18:00 (PR)
18th place out of 23 - 200 Yard Individual Medley 2:49:40
14th place out of 20 - 100 Yard Fly 1:14:98 (PR)
23rd place out of 46 - 50 Yard Free :28:60
2nd place out 3 - 200 Yard Free Relay 2:02:59
13th place out of 20 - 500 Yard Free 6:40:84

Sydney Nussbaum, 11-12 girls
40th place out of 42 - 200 Yard Free 3:28:47 (PR)
64th place out of 71 - 100 Yard individual Medley 1:49:48 (PR)
51st place out of 58 - 50 Yard Fly :54:31
100th place out of 109 - 50 Yard Free :41:88
68th place out of 80 - 50 Yard Breast :52:26

Lyla Schneck, 8 an under girls, 45 points for team
13th place out of 93 - 25 Yard Free :17:84 (PR)
12th place out of 73 - 25 Yard Fly :20:42 (PR)
10th place out of 91 - 50 Yard Free :39:01 (PR)
30th out of 93 - 25 Yard Back :23:81 (PR)
8th place out of 56 - 25 Yard Breast :24:34 (PR)
3rd place out of 20 - 100 Yard Free Relay 1:11:67

Aaron Ungashick, 8 and under boys
5th place out of 6 - 100 Yard Medley Relay 1:48:86
20th place out of 50 - 25 Yard Free :20:72
28th place out of 53 - 25 Yard Butterfly :30:66
31st place out of 56 - 25 Yard Back :26:20
22nd place out of 39 - 25 Yard Breast :29:14 (PR)
6th place out of 7 – 100 Yard Free Relay 1:38:22

• Putnam County YMCA Team – Finished 4th place overall

Ella Armstrong, 11-12 girls
11th place out of 12 – 200 Yard Medley Relay 2:52:94 (PR)
55th place out of 70 – 100 Yard Individual Medley 1:34:69
65th place out of 82 – 100 Yard Free 1:27:67
78th place out of 108 – 50 Yard Free :36:42 (PR)
40th place out of 80 – 50 Yard Breast :44:22 (PR)
14th place out of 22 – 200 Yard Free Relay 2:19:99 (PR)

Landon Armstrong, 11-12 boys, 100 points for team
6th place out of 32 – 200 Yard Free 2:21:37 (PR)
4th place out of 32 – 100 Yard Individual Medley 1:15:10 (PR)
10th place out of 57 – 50 Yard Free - :29:67
7th place out of 52 – 100 Yard Free 1:04:37 (PR)
7th place out of 21 – 500 Yard Free 6:31:73 (PR)
4th place out of 32 – 50 Yard Breast :36:04 (PR)

Owen Armstrong, 8 and under boys, 17 points for team
6th place out of 6 – 100 Yard Medley Relay 1:49:64 (PR)
13th place out of 53 – 25 Yard Free :18:02 (PR)
14th place out of 44 – 25 Yard Butterfly :23:50
19th place out of 54 – 50 Yard Free :41:88 (PR)
21st place out of 56 – 25 Yard Back :23:40 (PR)
4th place out of 7 – 100 Yard Free Relay

Lilly Dagani, 9-10 girls
14th place out of 19 – 200 Yard Medley Relay 3:24:04 (PR)
55th place out of 88 – 50 Yard Free :40:20
61st place out of 78 – 100 Yard Free 1:39:06
40th place out of 72 – 50 Yard Brest :51:28
11th place out of 19 – 200 Yard Free Relay 2:36:44 (PR)

Jenna Downey, 9-10 girls, 21 points for team
6th place out of 19 – 200 Yard Medley Relay 2:38:93
15th place out of 63 – 100 Yard individual Medley 1:25:13 (PR)
17th place out of 88 – 50 Yard Free :33:46
18th place out of 78 – 100 Yard Free 1:13:43 (PR)
13th place out of 76 – 50 Yard Back :38:53
5th place out of 19 – 200 Yard Free Relay 2:19:22

Kelsey Mohr, 8 and under girls
58th place out of 93 – 25 Yard Free :24:25
51st place out of 73 – 25 Yard Butterfly :30:29 (PR)
48th place out of 92 – 25 Yard Back :25:96  (PR)
40th place out of 58 – 25 Yard Breast :34:37 (PR)
13th place out of 20 – 100 Yard Free Relay 1:36:25

Makenna Mohr, 9-10 girls, 21 points for team
16th place out of 31 – 200 Yard Free 2:52:37 (PR)
6th place out of 19 – 200 Yard Medley Relay 2:38:93
18th place out of 62 – 50 Yard Butterfly :40:31 (PR)
19th place out of 78 – 100 Yard Free 1:13:62 (PR)
11th place out of 72 – 50 Yard Breast :44:26 (PR)
5th place out of 19 – 200 Yard Free Relay 2:19:22

Ally Stechschulte, 9-10 girls
57th place out of 63 – 100 Yard Individual Medley 2:03:32 (PR)
82nd place out of 88 – 50 Yard Free :51:43 (PR)
69th place out of 78 – 100 Yard Free 1:48:77 (PR)
63rd place out of 76 – 50 Yard Back :55:03
50th place out of 72 – 50 Yard Breast :57:32 (PR)
19th place out of 19 – 200 Yard Free Relay 3:02:56 (PR)

Izzy Stechschulte, 11-12 girls
28th place out of 42 – 200 Yard Free 2:58:57
5th place out of 23 – 200 Yard Medley Relay 2:22:61 (PR)
5th place out of 82 – 100 Yard Free 1:18:77 (PR)
60th place out of 108 – 50 Yard Free :33:79 (PR)
49th place out of 80 – 50 Yard Breast :46:11 (PR)
9th place out of 22 – 200 Yard Free Relay 2:12:42 (PR)

Camden Verb, 8 and under boys, 5 points for team
6th place out of 6 – 100 Yard Medley Relay 1:49:64 (PR)
29th place out of 44 – 25 Yard Butterfly :30:69
25th place out of 54 – 50 Yard Free :44:69 (PR)
16th place out of 56 – 25 Yard Back :22:93 (PR)
4th place out of 7 – 100 Yard Free Relay 1:28:19

Riley Verb, 11-12 boys, 120 points for team
4th place out of 32 – 200 Yard Free 2:14:61 (PR)
2nd place out of 32 – 100 Yard Individual Medley 1:07:95 (PR)
4th place out of 30 – 50 Yard Butterfly :31:94
3rd place out of 52 – 100 Yard Free 1:01:63 (PR)
3rd place out of 55 – 50 Yard Back :31:11 (PR)
2nd place out of 32 – 50 Yard Breast :33:61 (PR)

Macy Wilson, 11-12 girls, 3 points for team
5th place out of 23 – 200 Yard Medley Relay 2:22:61 (PR)
46th place out of 70 – 100 Yard Individual Medley 1:28:58
56th place out of 82 – 100 Yard Free 1:23:89
59th place out of 108 – 50 Yard Free :33:75 (PR)
18th place out of 86 – 50 yard Back :36:19 (PR)
14th place out of 22 – 200 Free Relay 2:19:99 (PR)

Rory Youngpeter, 11-12 girls, 13 points for team
21st place out of 42 – 200 Yard Free 2:37:46 (PR)
5th place out of 23 – 200 Yard Medley Relay 2:22:61 (PR)
13th place out of 20 – 500 Free 7:27:37 (PR)
51st place out of 108 – 50 Yard Free :32:56 (PR)
16th place out of 80 – 50 Yard Breast :40:84
9th place out of 22 – 200 Yard Free Relay 2:12:42 (PR)

 

Section: