Home
It's where Bluffton gets its news!
BlufftonPirates.com
September 23, 2018

You are here

Pirate track and field team host tri-meet

By Sam Brauen, www.blufftonpirates.com
(BLUFFTON) - The Bluffton Track & Field team hosted a tri-match against Pandora-Gilboa and McComb Tuesday evening.  Team results are not available but here are the individual results for Pirate athletes.  

Times, heights and distances were skewed by the continued cold and windy weather.  

Girls 100
Olivia Setzer - 3rd
Maria Spallinger - 4th

Girls 200
Maria Spallinger - 6th

Girls 400
Lucie Fett - 1st

Girls 3200
Sydney Hoff - 1st

Girls 110 Hurdles
Abbey Gambrell - 1st
Joscelin Reineke - 2nd

Girls 300 Hurdles
Abbey Gambrell - 1st

Girls 4x100 Relay
Allison Wise, Olivia Setzer, Bella Basinger, Alyssa Casemier - 1st

Girls 4x200 Relay
Allison Wise, Bella Basinger, Olivia Setzer, Karis Wilson - 2nd
Kayla Kindle, Clara Mathews, Olivia Burner, Sydney Hoff - 3rd

Girls 4x400 Relay
Karis Wilson, Kayla Kindle, Lucie Fett, Sarah Cartwright - 1st

Girls High Jump
Pearl Lewandowski - 5th
Annalise Nisly - 6th

Girls Pole Vault
Lauren Rhodes - 2nd

Girls Long Jump 
Bella Basinger - 4th
Alyssa Casemier - 5th

Girls Shot Put
Katie Wright - 1st
Arielle O’Neal - 3rd

Girls Discus
Arielle O’Neal - 1st
Cierra Ackerman - 2nd
Darby Prichard - 3rd

Boys 100
Kaleb Jefferson - 1st
Deandre Nassar - 2nd
Eli Lemley - 5th

Boys 200 
Chad Veit - 2nd

Boys 400
Baylor Garmatter - 1st

Boys 800
Luke Young - 1st
Simon Derstine - 2nd

Boys 1600
Asher Antrim - 1st
Jackson Steinmetz - 3rd
Elijah Conley - 4th
Seth Andreas - 5th
Tanner Pinks - 6th

Boys 3200
Derek Swartzlander - 2nd

Boys 110 Hurdles
Xavier Dunifon - 2nd
Sumner Kibele - 4th

Boys 300 Hurdles
Xavier Dunifon - 1st
Sumner Kibele - 4th 

Boys 4x100 Relay
Kaleb Jefferson, Joel Piercefield, Eli Lemley, Jonathan Shriner - 2nd

Boys 4x200 Relay
Logan Rhodes, Nicholas Beach, Brandt Manns, Chad Veit - 2nd

Boys 4x400 Relay
Baylor Garmatter, Luke Young, Joel Piercefield, Logan Rhodes - 2nd

Boys High Jump
Kaleb Jefferson - 5th

Boys Shot Put
Chad Veit - 4th

Boys Discus
Kaleb Jefferson - 1st
Ian Stuard - 6th

Section: