Home
It's where Bluffton gets its news!
September 19, 2021

You are here

Bluffton swimmers sweep WOAL championship meet

By Cort Reynolds

The Bluffton summer swim squad dunked the competition by capturing the overall, boys and girls team titles at the 39th annual Elks Invitational Western Ohio Aquatic League championship meet July 9-10 in Kenton.

Bluffton scored 2,675.5 total points to out-distance Wapakoneta (2,262) and Westside Swim & Racket Club (2,138) in the combined boys/girls team standings.

Bluffton earned the boys team crown with 1,443.5 points. The Wapak Wave boys were second (1,229), while Westside came in third (1,066).

The same teams copped the top three spots in the girls standings. Bluffton touched first with 1,232 points, followed by Westside (1,072) and Wapakoneta (1,033).

Camden Verb (boys 9-10) and Mason Shank (boys 11-12) each won four individual races in their respective age divisions to pace the victorious Bluffton swimmers.

Bluffton won several age bracket titles as well: boys 8 & under (165 points); 7-8 girls (94); 7-8 boys (78); 9-10 boys (541); and 11-12 boys (306).

Bluffton WOAL meet scoring finishes:
Event Place Swimmer Age Team Time

Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
6 Sterrett, Kendyl G 5 BLUF-EH 42.64

Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
4 Roby, Parker E 6 BLUF-EH 29.39
7 Agner, Emmit P 5 BLUF-EH 37.44

Girls 7-8 25 SC Meter Freestyle
1 Agner, Madelyn P 7 BLUF-EH 21.70
9 Hohenbrink, Kaidree A 8 BLUF-EH 26.63
13 Geiser, Kenlee G 7 BLUF-EH 27.96
14 Brauen, Julia I 8 BLUF-EH 28.00
16 Peterson, Ruby B 7 BLUF-EH 28.63

Boys 7-8 25 SC Meter Freestyle
3 Shank, Roman P 7 BLUF-EH 20.21
6 Verb, Calder L 7 BLUF-EH 21.78
9 DeMarco, Noah C 8 BLUF-EH 27.25

Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
2 Sterrett, Madelyn N 10 BLUF-EH 37.37
15 Cockerham, Alysia D 9 BLUF-EH 50.38

Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
1 Verb, Camden R 10 BLUF-EH 35.61
4 Warren, Brayden D 9 BLUF-EH 40.10
6 Stanfield, Aiden J 10 BLUF-EH 40.29
10 Stechschulte, Logan R 10 BLUF-EH 43.70
15 Fritsch, Max W 10 BLUF-EH 46.77
16 Ungashick, Ashton T 10 BLUF-EH 47.03

Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
4 Diller, Kari E 11 BLUF-EH 33.57
7 Schneck, Lyla A 12 BLUF-EH 36.78
10 Geiser, Karden F 12 BLUF-EH 37.72

Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
1 Shank, Mason D 12 BLUF-EH 29.37
6 Hohenbrink, KJ A 12 BLUF-EH 35.12
10 Smith, Ethan J 11 BLUF-EH 36.43
15 Ungashick, Aaron T 12 BLUF-EH 39.28
16 Armstrong, Owen L 11 BLUF-EH 39.75

Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
4 Downey, Jenna M 13 BLUF-EH 29.43
6 Armstrong, Ella R 14 BLUF-EH 31.66

Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
3 Diller, Xavier D 14 BLUF-EH 28.28
6 Hoffman, Ethan D 14 BLUF-EH 31.33

Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
6 Bowers, Avery A 16 BLUF-EH 30.23
11 Wilson, Macy M 15 BLUF-EH 32.45
14 Hoffman, Ellie J 18 BLUF-EH 33.03

Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
16 Armstrong, Landon B 16 BLUF-EH 29.

Girls 9-10 100 SC Meter IM
1 Sterrett, Madelyn N 10 BLUF-EH 1:34.24

Boys 9-10 100 SC Meter IM
1 Verb, Camden R 10 BLUF-EH 1:31.97 20
2 Essinger, Levin D 10 BLUF-EH 1:38.00
5 Roby, Ethan D 9 BLUF-EH 1:46.23
10 Warren, Brayden D 9 BLUF-EH 2:05.07

Girls 11-12 100 SC Meter IM
13 Stechschulte, Ally M 12 BLUF-EH 1:46.75

Boys 11-12 100 SC Meter IM
1 Shank, Mason D 12 BLUF-EH 1:15.74 20
7 Schaublin, Grant R 12 BLUF-EH 1:38.91
12 Smith, Ethan J 11 BLUF-EH 1:44.56 5
16 Shilling, Brady C 11 BLUF-EH 1:59.18

Girls 13-14 100 SC Meter IM
4 Essinger, June B 13 BLUF-EH 1:17.76
6 Mohr, Makenna P 13 BLUF-EH 1:23.51
8 Youngpeter, Rory E 14 BLUF-EH 1:24.83
16 Shank, Zoe K 14 BLUF-EH 1:37.46

Boys 13-14 100 SC Meter IM
2 Bowlus, Jackson T 13 BLUF-EH 1:10.27
7 Hoffman, Ethan D 14 BLUF-EH 1:21.54

Girls 15 & Over 100 SC Meter IM
1 Diller, Allison C 16 BLUF-EH 1:13.20
9 Stechschulte, Izzy R 15 BLUF-EH 1:19.39
15 Rex, Karlyn G 17 BLUF-EH 1:23.98

Boys 15 & Over 100 SC Meter IM
3 Verb, Riley W 16 BLUF-EH 1:05.64
8 Armstrong, Landon B 16 BLUF-EH 1:12.47
13 Lee, Keevan D 18 BLUF-EH 1:15.76
*15 Schaublin, Grady D 15 BLUF-EH 1:18.

Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
4 Agner, Madelyn P 7 BLUF-EH 27.90 15
5 Welsh, Alivia M 8 BLUF-EH 28.25 14
8 Hohenbrink, Kaidree A 8 BLUF-EH 33.34
11 Brauen, Julia I 8 BLUF-EH 34.93

Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
2 Thomas, Crosby D 8 BLUF-EH 23.56

Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
1 Verb, Camden R 10 BLUF-EH 43.04
4 Stanfield, Aiden J 10 BLUF-EH 55.46
7 McGuire, Colton T 10 BLUF-EH 1:00.84
11 Schneck, Brody L 10 BLUF-EH 1:14.36

Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
10 Thomas, Jovi S 11 BLUF-EH 49.35

Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
2 Essinger, June B 13 BLUF-EH 32.76
9 Shilling, Ali G 14 BLUF-EH 40.87
11 Thomas, Layla N 13 BLUF-EH 42.64
13 Shank, Zoe K 14 BLUF-EH 44.30

Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
2 Bowlus, Jackson T 13 BLUF-EH 30.38
6 Wright, Charles A 13 BLUF-EH 34.38

Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
6 Stechschulte, Izzy R 15 BLUF-EH 33.24
9 Bowers, Avery A 16 BLUF-EH 33.73
10 Wilson, Macy M 15 BLUF-EH 34.08
16 Lee, Malia W 17 BLUF-EH 40.07

Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
12 McCall, CJ 15 BLUF-EH 34.00

Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
2 BLUF-EH A 2:03.80 34
1) Mathewson, Rebecca M 8
2) Hohenbrink, Kaidree A 8
3) Welsh, Alivia M 8
4) Agner, Madelyn P 7

Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
1 BLUF-EH A 1:51.98
1) Thomas, Bodie C 6
2) Thomas, Crosby D 8
3) Verb, Calder L 7
4) Shank, Roman P 7

Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
5 BLUF-EH A J4:02.95
1) Cockerham, Alysia D 9
2) Ward, Naiyana R 9
3) Sterrett, Madelyn N 10
4) Peterson, Renee C 9

Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
1 BLUF-EH A J3:03.72
1) Stechschulte, Logan R 10
2) Essinger, Levin D 10
3) Verb, Camden R 10
4) Roby, Ethan D 9
2 BLUF-EH B J3:44
1) Ungashick, Ashton T 10
2) Warren, Brayden D 9
3) Stanfield, Aiden J 10
4) McGuire, Colton T 10

Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
5 BLUF-EH A J4:02.95
1) Cockerham, Alysia D 9
2) Ward, Naiyana R 9
3) Sterrett, Madelyn N 10
4) Peterson, Renee C 9

Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
1 BLUF-EH A J3:03.72
1) Stechschulte, Logan R 10
2) Essinger, Levin D 10
3) Verb, Camden R 10
4) Roby, Ethan D 9

Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
1 BLUF-EH A J2:49.26
1) Diller, Kari E 11
2) Hohenbrink, Klaira A 11
3) Mohr, Kelsey B 11
4) Schneck, Lyla A 12

Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
1 BLUF-EH A J2:44.33
1) Armstrong, Owen L 11
2) Shank, Mason D 12
3) Hohenbrink, KJ A 12
4) Schaublin, Grant R 12

Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
1 BLUF-EH A J2:19.03
1) Downey, Jenna M 13
2) Youngpeter, Rory E 14
3) Essinger, June B 13
4) Armstrong, Ella R 14

Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
2 BLUF-EH A J2:13.10
1) Bowlus, Jackson T 13
2) Diller, Xavier D 14
3) Wright, Charles A 13
4) Hoffman, Ethan D 14

Girls 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
1 BLUF-EH A J2:14.29 40
1) Wilson, Macy M 15
2) Diller, Allison C 16
3) Stechschulte, Izzy R 15
4) Bowers, Avery A 16

Boys 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
3 BLUF-EH A J2:04.96
1) Verb, Riley W 16
2) Derstine, Simon R 19
3) McCall, CJ 15
4) Armstrong, Landon B 16

Girls 6 & Under 25 SC Meter Backstroke
6 Sterrett, Kendyl G 5 BLUF-EH 43.83

Boys 6 & Under 25 SC Meter Backstroke
1 Thomas, Bodie C 6 BLUF-EH 26.09
7 Roby, Parker E 6 BLUF-EH 38.64
9 Agner, Emmit P 5 BLUF-EH 41.95
12 Stechschulte, Mason T 6 BLUF-EH 58.

Girls 7-8 25 SC Meter Backstroke
2 Welsh, Alivia M 8 BLUF-EH 26.70
5 Mathewson, Rebecca M 8 BLUF-EH 27.83
6 Geiser, Kenlee G 7 BLUF-EH 28.66

Boys 7-8 25 SC Meter Backstroke
2 Thomas, Crosby D 8 BLUF-EH 23.71
4 Shank, Roman P 7 BLUF-EH 27.09
13 Ungashick, Adrian T 7 BLUF-EH 38.66
14 Spicer, Scot D 7 BLUF-EH 40.37
16 Ewing, Declan E 8 BLUF-EH 42.70

Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
12 Ward, Naiyana R 9 BLUF-EH 59.

Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
2 Stechschulte, Logan R 10 BLUF-EH 46.88
3 Roby, Ethan D 9 BLUF-EH 47.72
13 Ungashick, Ashton T 10 BLUF-EH 58.24

Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
3 Diller, Kari E 11 BLUF-EH 36.97
12 McGuire, Kailey R 12 BLUF-EH 46.98
13 Mohr, Kelsey B 11 BLUF-EH 47.33

Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
3 Hohenbrink, KJ A 12 BLUF-EH 42.81
4 Armstrong, Owen L 11 BLUF-EH 45.26
5 Schaublin, Grant R 12 BLUF-EH 45.61
14 Ungashick, Aaron T 12 BLUF-EH 49.24

Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
5 Downey, Jenna M 13 BLUF-EH 34.00
7 Armstrong, Ella R 14 BLUF-EH 38.12
10 Mohr, Makenna P 13 BLUF-EH 38.67
11 Youngpeter, Rory E 14 BLUF-EH 39.26

Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
1 Bowlus, Jackson T 13 BLUF-EH 30.29
8 Wright, Charles A 13 BLUF-EH 41.04

Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
5 Downey, Jenna M 13 BLUF-EH 34.00
7 Armstrong, Ella R 14 BLUF-EH 38.12
10 Mohr, Makenna P 13 BLUF-EH 38.67
11 Youngpeter, Rory E 14 BLUF-EH 39.26

Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
1 Bowlus, Jackson T 13 BLUF-EH 30.29
8 Wright, Charles A 13 BLUF-EH 41.04

Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
5 Diller, Allison C 16 BLUF-EH 34.75
6 Wilson, Macy M 15 BLUF-EH 35.48

Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
3 Verb, Riley W 16 BLUF-EH 29.78
13 McCall, CJ 15 BLUF-EH 33.87
14 Schaublin, Grady D 15 BLUF-EH 34.49

Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
3 Agner, Madelyn P 7 BLUF-EH 48.65
9 Geiser, Kenlee G 7 BLUF-EH 1:05.25
10 Peterson, Ruby B 7 BLUF-EH 1:05.97
12 Ulrey, Arden C 8 BLUF-EH 1:08.49

Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
4 Shank, Roman P 7 BLUF-EH 48.03
10 Thomas, Bodie C 6 BLUF-EH 55.14
14 DeMarco, Noah C 8 BLUF-EH 1:00.65

Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
2 Sterrett, Madelyn N 10 BLUF-EH 1:27.78

Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
1 Verb, Camden R 10 BLUF-EH 1:18.75
2 Essinger, Levin D 10 BLUF-EH 1:22.44
6 Stanfield, Aiden J 10 BLUF-EH 1:30.46
11 Stechschulte, Logan R 10 BLUF-EH 1:42.65

Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
5 Diller, Kari E 11 BLUF-EH 1:12.69
8 Schneck, Lyla A 12 BLUF-EH 1:20.40
14 Geiser, Karden F 12 BLUF-EH 1:30.22
15 Stechschulte, Ally M 12 BLUF-EH 1:31.38

Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
1 Shank, Mason D 12 BLUF-EH 1:05.13
4 Schaublin, Grant R 12 BLUF-EH 1:26.41
7 Armstrong, Owen L 11 BLUF-EH 1:29.59
11 Dawson, Jacob C 12 BLUF-EH 1:35.00

Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
4 Downey, Jenna M 13 BLUF-EH 1:05.58
14 Shank, Zoe K 14 BLUF-EH 1:22.29

Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
3 Diller, Xavier D 14 BLUF-EH 1:03.10 16
10 Wright, Charles A 13 BLUF-EH 1:18.74

Girls 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
4 Bowers, Avery A 16 BLUF-EH 1:05.00
9 Rex, Karlyn G 17 BLUF-EH 1:12.50

Boys 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
12 Derstine, Simon R 19 BLUF-EH 1:06.37
14 McCall, CJ 15 BLUF-EH 1:08.17

Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
6 Welsh, Alivia M 8 BLUF-EH 37.41 13
8 Mathewson, Rebecca M 8 BLUF-EH 41.42

Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
2 Thomas, Crosby D 8 BLUF-EH 26.68
8 DeMarco, Noah C 8 BLUF-EH 36.75

Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
1 Sterrett, Madelyn N 10 BLUF-EH 46.53
12 Ward, Naiyana R 9 BLUF-EH 1:06.56

Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
1 Essinger, Levin D 10 BLUF-EH 47.55
3 Roby, Ethan D 9 BLUF-EH 54.28 16
6 Warren, Brayden D 9 BLUF-EH 55.58
13 Schneck, Brody L 10 BLUF-EH 1:11.54

Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
4 Schneck, Lyla A 12 BLUF-EH 48.28
5 Geiser, Karden F 12 BLUF-EH 48.60
6 Hohenbrink, Klaira A 11 BLUF-EH 48.91
9 Welsh, Alayna A 11 BLUF-EH 50.51

Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
1 Shank, Mason D 12 BLUF-EH 37.27
9 Smith, Ethan J 11 BLUF-EH 51.13 9
14 Shilling, Brady C 11 BLUF-EH 1:00.51

Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
1 Essinger, June B 13 BLUF-EH 39.98
2 Youngpeter, Rory E 14 BLUF-EH 41.12
4 Armstrong, Ella R 14 BLUF-EH 41.92
8 Mohr, Makenna P 13 BLUF-EH 43.70

Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
5 Diller, Xavier D 14 BLUF-EH 39.73
6 Hoffman, Ethan D 14 BLUF-EH 40.93

Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
3 Diller, Allison C 16 BLUF-EH 37.33
6 Rex, Karlyn G 17 BLUF-EH 39.73 13
9 Hoffman, Ellie J 18 BLUF-EH 41.47

Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
2 Verb, Riley W 16 BLUF-EH 32.91 17
6 Derstine, Simon R 19 BLUF-EH 36.02
7 Armstrong, Landon B 16 BLUF-EH 36.61
10 Lee, Keevan D 18 BLUF-EH 37.71

Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
2 BLUF-EH A J1:44.85
1) Mathewson, Rebecca M 8
2) Welsh, Alivia M 8
3) Hohenbrink, Kaidree A 8
4) Agner, Madelyn P 7
4 BLUF-EH B J1:57.66
1) Peterson, Ruby B 7
2) Brauen, Julia I 8
3) Ulrey, Arden C 8
4) Geiser, Kenlee G 7

Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
1 BLUF-EH A J1:34.98
1) Shank, Roman P 7
2) Verb, Calder L 7
3) Thomas, Bodie C 6
4) Thomas, Crosby D 8
4 BLUF-EH B J2:24.30
1) Ewing, Declan E 8
2) Roby, Parker E 6
3) Agner, Emmit P 5
4) DeMarco, Noah C 8
5 BLUF-EH C J3:04.25
1) Ungashick, Adrian T 7
2) Hohenbrink, Kyle A 7
3) Honse, Ethan A 7
4) Shilling, Colt E 7

Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
6 BLUF-EH A J3:51.21
1) Honse, Anna M 10
2) Peterson, Renee C 9
3) Ward, Naiyana R 9
4) Cockerham, Alysia D 9

Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
1 BLUF-EH A J2:39.36
1) Roby, Ethan D 9
2) Warren, Brayden D 9
3) Stanfield, Aiden J 10
4) Essinger, Levin D 10
4 BLUF-EH B J3:18.68
1) Ungashick, Ashton T 10
2) McGuire, Colton T 10
3) Crosser, Bennett A 9
4) Stechschulte, Logan R 10

Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
3 BLUF-EH A J2:41.34
1) Geiser, Karden F 12
2) Thomas, Jovi S 11
3) Mohr, Kelsey B 11
4) Schneck, Lyla A 12
4 BLUF-EH B J2:49.55
1) Hohenbrink, Klaira A 11
2) Welsh, Alayna A 11
3) McGuire, Kailey R 12
4) Stechschulte, Ally M 12

Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
3 BLUF-EH A J2:31.16
1) Schaublin, Grant R 12
2) Smith, Ethan J 11
3) Armstrong, Owen L 11
4) Hohenbrink, KJ A 12
6 BLUF-EH B J2:47.
1) Shilling, Brady C 11
2) Ungashick, Aaron T 12
3) Dawson, Jacob C 12
4) Cockerham, Caleb G 11

Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
1 BLUF-EH A J2:03.76
1) Essinger, June B 13
2) Mohr, Makenna P 13
3) Armstrong, Ella R 14
4) Downey, Jenna M 13
3 BLUF-EH B J2:21.35
1) Shilling, Ali G 14
2) Shank, Zoe K 14
3) Thomas, Layla N 13
4) Youngpeter, Rory E 14

Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
2 BLUF-EH A 1:56.81 34
1) Bowlus, Jackson T 13
2) Wright, Charles A 13
3) Hoffman, Ethan D 14
4) Diller, Xavier D 14

Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
3 BLUF-EH A J2:00.30 32
1) Bowers, Avery A 16
2) Stechschulte, Izzy R 15
3) Wilson, Macy M 15
4) Diller, Allison C 16
7 BLUF-EH B J2:22.29
1) Hoffman, Ellie J 18
2) Rex, Karlyn G 17
3) Lee, Malia W 17
4) Peterson, Rachel L 13

Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
3 BLUF-EH A J1:51.41
1) Armstrong, Landon B 16
2) Lee, Keevan D 18
3) Derstine, Simon R 19
4) Verb, Riley W 16
5 BLUF-EH B J1:58.24
1) Schaublin, Grady D 15
2) Wilson, Jack W 18
3) Howard, Trent R 17
4) McCall, CJ 15

Combined Boys/Girls Team Scores
1. Bluffton Swim Team 2,675.5 points
2. Wapakoneta 2,262
3. Westside Swim & Racket Club 2,138
4. Shawnee Country Club 1,400
5. Ada Alligators 1,300
6. Kenton Area 1,215
7. Findlay YMCA Frogs 1,156
8. Van Wert YMCA Marlins 355.5

Women Team Rankings
1. Bluffton Swim Team 1,232 points
2. Westside Swim & Racket Club 1,072
3. Wapakoneta 1,033
4. Shawnee Country Club 778
5. Kenton Area 768
6. Ada Alligators 673
7. Findlay YMCA Frogs 567
8. Van Wert YMCA Marlins 225

Men Team Rankings
1. Bluffton Swim Team 1,443.5 points
2. Wapakoneta 1,229
3. Westside Swim & Racket Club 1,066
4. Ada Alligators 627
5. Shawnee Country Club 622
6. Findlay YMCA Frogs 589
7. Kenton Area 447
8. Van Wert YMCA Marlins 130.5

Section: