Home
It's where Bluffton gets its news!
July 11, 2020

You are here

Bluffton boys swimmers sweep tri meet

Riley Verb, Erik Nygaard, CJ McCall, Celia Smith are Bluffton winners

By Cort Reynolds
LIMA - The Bluffton boys swim team swept host Bath and Ada in a triangular meet Wednesday night at the Lima YMCA. 

The Bluffton boys beat Bath 85-46 and edged Ada 76-67. The BSC girls lost to Bath 75-62 and fell to Ada 78-68. 

The Bluffton Swim Club Lima Bath 147-121 in the combined boys and girls scoring. But BSC lost to Ada 154-142 in the boys and girls combined results. 

Bluffton freshman Riley Verb touched first in the 100 butterfly and also won the 500 free marathon.

BSC freshman Erik Nygaard took first in the boys 200 freestyle, and classmate CJ McCall won the boys 100 backstroke.

BSC junior Celia Smith also captured first in the girls 50 free.

Meet results:
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
1 2:03.60 AHSST A
1) Oldfield, Carlie FR 2) Cole, Paige JR
3) Katayama, Klava SR 4) Bowden, Kaitlyn FR
2 2:12.07 LBL A
1) Meffley, Payton JR 2) Clark, Mallory SR
3) Crowe, Hannah SO 4) Deters, Lucy SO
3 2:18.41 BSC A
1) Spallinger, Maria C SR 2) Diller, Allison C FR
3) Hoffman, Ellie J JR 4) Bourassa, Andrea L JR
4 2:50.59 AHSST B
1) White, Lexi SO 2) Wince, Kayla FR
3) Archer, Madison FR 4) Temple, Melina SR

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
1 2:01.04 BSC A
1) Ream, Caleb R SO 2) Verb, Riley W FR
3) McCall, CJ FR 4) Hoffman, Nolan J FR
2 2:01.84 AHSST A
1) Wells, Hunter SR 2) Dellifield, Ian JR
3) Spar, Isaac SR 4) Ferguson, Riley SO
3 2:06.59 LBL A
1) Stewart, Brayden SO 2) Hardesty, Nathan SR
3) Truman, Kaden SO 4) Truman, Daxton FR
4 2:36.39 AHSST B
1) Miller, Brayden FR 2) Bassit, Jacob JR
3) Daugherty, Connor FR 4) Hartman, Dylan FR

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
1 2:06.77 Katayama, Klava SR AHSST
2 2:30.65 Hoffman, Ellie J JR BSC
3 2:43.80 Deters, Lucy SO LBL
4 3:07.63 McLeod, Julia SO LBL
5 3:12.54 White, Lexi SO AHSST
6 4:03.29 Bourassa, Andrea L JR BSC

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
1 2:33.37 Nygaard, Eric C FR BSC
2 2:46.23 Bassit, Jacob JR AHSST
3 2:46.74 Miller, Brayden FR AHSST
4 2:48.18 Ream, Caleb R SO BSC
5 2:48.80 Bell, Lucas FR LBL
6 2:52.12 Smith, Chandler SO LBL

Event 5 Girls 200 Yard IM
1 2:24.83 Meffley, Payton JR LBL
2 2:38.16 Diller, Allison C FR BSC
3 2:54.73 Bowden, Kaitlyn FR AHSST

Event 6 Boys 200 Yard IM
1 2:31.94 Truman, Kaden SO LBL
2 2:43.13 McCall, CJ FR BSC
3 2:44.91 Dellifield, Ian JR AHSST

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
1 26.32 Oldfield, Carlie FR AHSST
2 26.39 Clark, Mallory SR LBL
3 27.07 Spallinger, Maria C SR BSC
4 31.92 Crowe, Hannah SO LBL
5 32.11 Bowden, Kaitlyn FR AHSST
6 x34.04 Ackerman, Kierra JR LBL
7 x34.80 Harnishfeger, Emily JR LBL
8 35.48 Barnes, Olivia JR BSC
9 x36.56 McLeod, Julia SO LBL
10 x40.49 Temple, Melina SR AHSST
11 x41.27 Koslakiewicz, Rylee JR LBL
12 x41.95 May, Kaitlyn JR LBL
13 x45.04 Vorachack, Mathilda FR LBL

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
1 25.52 Spar, Isaac SR AHSST
2 27.54 Hoffman, Nolan J FR BSC
3 28.16 Stewart, Brayden SO LBL
4 29.09 Ferguson, Riley SO AHSST
5 30.53 Derstine, Sam E FR BSC
6 x31.48 Daugherty, Connor FR AHSST
7 33.23 Bell, Lucas FR LBL

Event 11 Girls 100 Yard Butterfly
1 1:01.87 Katayama, Klava SR AHSST
2 1:08.73 Cole, Paige JR AHSST

Event 12 Boys 100 Yard Butterfly
1 1:03.78 Verb, Riley W FR BSC
2 1:30.11 Daugherty, Connor FR AHSST
3 1:44.23 Smith, Chandler SO LBL

Event 13 Girls 100 Yard Freestyle
1 1:13.65 Crowe, Hannah SO LBL
2 1:19.23 Ackerman, Kierra JR LBL
3 x1:21.04 Daniels, Riley SO LBL
4 1:22.54 Wince, Kayla FR AHSST
5 1:26.52 Smith, Celia K JR BSC
6 x1:33.01 Koslakiewicz, Rylee JR LBL
7 x1:33.54 May, Kaitlyn JR LBL
8 1:36.09 Temple, Melina SR AHSST
9 1:40.48 Bourassa, Andrea L JR BSC
10 x1:44.97 Vorachack, Mathilda FR LBL

Event 14 Boys 100 Yard Freestyle
1 57.06 Spar, Isaac SR AHSST
2 1:01.07 Armstrong, Landon B FR BSC
3 1:04.62 Hoffman, Nolan J FR BSC
4 1:04.78 Truman, Daxton FR LBL
5 1:04.94 Stewart, Brayden SO LBL
6 x1:05.55 Nygaard, Eric C FR BSC
7 1:07.45 Ferguson, Riley SO AHSST
8 x1:07.70 Hardesty, Nathan SR LBL
9 x1:16.32 Wells, Xander FR AHSST
10 x1:32.19 Hartman, Dylan FR AHSST

Event 15 Girls 500 Yard Freestyle
1 6:28.06 Cole, Paige JR AHSST
2 7:27.91 Deters, Lucy SO LBL
3 8:48.05 Archer, Madison FR AHSST

Event 16 Boys 500 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
1 5:43.56 Verb, Riley W FR BSC
2 6:56.13 Wells, Hunter SR AHSST

Event 17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
1 1:59.71 LBL A
1) Meffley, Payton JR 2) Crowe, Hannah SO
3) Deters, Lucy SO 4) Clark, Mallory SR
2 2:24.72 BSC A
1) Spallinger, Maria C SR 2) Otto, Alex JR
3) Smith, Celia K JR 4) Bourassa, Andrea L JR
3 2:30.83 AHSST A
1) Wince, Kayla FR 2) Archer, Madison FR
3) Temple, Melina SR 4) White, Lexi SO

Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
1 1:50.29 AHSST A
1) Dellifield, Ian JR 2) Wells, Hunter SR
3) Ferguson, Riley SO 4) Spar, Isaac SR
2 1:53.03 BSC A
1) Armstrong, Landon B FR 2) Nygaard, Eric C FR
3) Derstine, Sam E FR 4) McCall, CJ FR
3 1:53.89 LBL A
1) Stewart, Brayden SO 2) Hardesty, Nathan SR
3) Truman, Daxton FR 4) Truman, Kaden SO

Event 19 Girls 100 Yard Backstroke
1 1:06.33 Meffley, Payton JR LBL
2 1:06.34 Oldfield, Carlie FR AHSST
3 1:38.97 Barnes, Olivia JR BSC
4 1:40.57 Daniels, Riley SO LBL
5 1:47.50 Archer, Madison FR AHSST
6 1:51.05 Otto, Alex JR BSC

Event 20 Boys 100 Yard Backstroke
1 1:14.02 McCall, CJ FR BSC
2 1:15.68 Wells, Hunter SR AHSST
3 1:16.02 Ream, Caleb R SO BSC
4 1:32.20 Miller, Brayden FR AHSST
5 1:33.22 Truman, Daxton FR LBL

Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke
1 1:17.10 Clark, Mallory SR LBL
2 1:18.20 Diller, Allison C FR BSC
3 1:23.16 Hoffman, Ellie J JR BSC
4 1:32.41 Wince, Kayla FR AHSST
5 1:37.51 Harnishfeger, Emily JR LBL
6 1:42.42 White, Lexi SO AHSST

Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke
1 1:15.35 Truman, Kaden SO LBL
2 1:15.50 Armstrong, Landon B FR BSC
3 1:19.09 Delli?ield, Ian JR AHSST
4 1:24.07 Hardesty, Nathan SR LBL
5 1:25.60 Bassit, Jacob JR AHSST
6 1:32.55 Derstine, Sam E FR BSC

Event 23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
1 4:12.93 AHSST A
1) Oldfield, Carlie FR 2) Bowden, Kaitlyn FR
3) Cole, Paige JR 4) Katayama, Klava SR
2 5:13.85 BSC A
1) Diller, Allison C FR 2) Barnes, Olivia JR
3) Smith, Celia K JR 4) Hoffman, Ellie J JR
3 5:39.46 LBL A
1) Ackerman, Kierra JR 2) McLeod, Julia SO
3) Harnishfeger, Emily JR 4) Daniels, Riley SO

Event 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
1 4:15.53 BSC A
1) Verb, Riley W FR 2) Nygaard, Eric C FR
3) Hoffman, Nolan J FR 4) Armstrong, Landon B FR

2 5:30.32 AHSST A
1) Wells, Xander FR 2) Daugherty, Connor FR
3) Hartman, Dylan FR 4) Miller, Brayden FR

Section: